Sauna na podczerwień

Sauna na podczerwień – Fanaberia czy ciekawa alternatywa?

Rynek saun rozwija się w zawrotnym tempie, ponieważ każdego dnia pojawiają się coraz to nowocześniejsze technologie ogrzewania naszych ciał. Jednym z najnowszych pomysłów jest sauna na podczerwień. Zachodzi jednak pytanie, czy to bezpieczne dla naszego organizmu?

Czego się dowiesz:

  1. Sauna tradycyjna a infrared. Różnice.
  2. Zalety sauny infrared.
  3. Sauny infrared a bezpieczeństwo.

Sauna infrared a tradycyjna – Różnice

Sauny przydomowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem. W momencie gdy zdecydujemy się na jej zakup, stajemy jednak przed pewnym dylematem, jaki rodzaj wybrać? 

Czy sauna na podczerwień to dobry wybór?

Spójrzmy na tę kwestię, porównując saunę tradycyjną (fińską) z sauną na podczerwień. 

Tym, co je łączy jest budowa. Obie są zamykanymi kabinami z drewnianymi ławkami w środku. Różnica tkwi jednak w źródle ciepła. 

Sauny infrared w przeciwieństwie do saun fińskich, rozgrzewają nasze ciało za pomocą promienników wytwarzających fale podczerwieni. 

I choć słowa “fale” nie kojarzymy ze zdrowiem, to taki rodzaj saun łamie ten stereotyp.

Sauna infrared – Zalety

Główną zaletą saun na podczerwień jest krótki czas oczekiwania na rozgrzanie pieca. Czas ten jest uzależniony wyłącznie od jakości promienników fal. 

Z kolei te ogrzewają nasze ciało od środka, co skraca czas osiągania optymalnej temperatury. Warto jeszcze wspomnieć o tym, że promienniki znajdują się w wielu miejscach, stąd proces nagrzewania jest równomierny. 

Dzięki tym właściwościom wydłuża się również sam pobyt. Sauna infrared pozwala nawet na 30-minutowe sesję, co w porównaniu z 15-minutowmi pobytami w saunie fińskiej wygląda naprawdę imponująco.  

Sauna na podczerwień – Opinie

Sauny na podczerwień są ciekawą alternatywą dla osób mających problemy z krążeniem, ponieważ temperatura w nich panująca jest znacznie niższa niż w saunach tradycyjnych. 

To kluczowe dla osób cierpiących z powodu nadciśnienia, dla których długie sesje w zaparowanym pomieszczeniu mogą być nie do zniesienia.

Zdanie to podziela wielu miłośników ciepła, którzy doceniają wysoki komfort korzystania z sauny, która nagrzewa się błyskawicznie.

 

sauna na podczerwień

Sauna infrared – Badania – Co nauka mówi o nagrzewaniu falami? 

Sauny na podczerwień wytwarzają niewidzialne fale, które wnikają w nasze ciało. Wielu ludzi zadaje sobie więc pytanie, czy sauny na podczerwień są bezpieczne? 

Badania mówią wprost: Nie ma się czego bać!

Fale podczerwieni używane w saunach IR (infrared), to nic innego jak rodzaj światła niewychwytywanego przez ludzkie oko. I choć brzmi to dość tajemniczo, to warto wspomnieć, że podobne rozwiązania stosowane są w inkubatorach dla niemowląt.

Przez lata prowadzono wiele badań, które miały przeanalizować wpływ fal podczerwonych na organizm człowieka. Wynika z nich jasno, że jedynym zagrożeniem może być zbyt długa ekspozycja.

Przeczytaj również: Sauna IR – Zasada działania

Nowoczesna sauna na podczerwień – Czy warto ją wybrać?

Zdecydowanie tak! A dla potwierdzenia przypomnijmy sobie jeszcze raz główne zalety tego typu saun:

  1. Szybsze i bardziej równomierne ogrzanie ciała
  2. Wydłużony czas saunowania, aż do 30 min
  3. Alternatywa dla osób z chorobami układu krążenia
  4. Takie same działania prozdrowotne jak w przypadku saun tradycyjnych

Jak widać, nie tracąc walorów prozdrowotnych, możemy zyskać jeszcze więcej przyjemności. Wszystko to dzięki saunom infrared. Skoro wiesz już, że sauny na podczerwień są równe, a nawet lepsze od saun tradycyjnych, spokojnie dokonasz odpowiedniego wyboru.

 

Chcesz wejść do świata saun na dobre?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj GORĄCE niczym kamienie w saunie nowinki.

Pozostałe artykuły

Przeczytaj inne wpisy, które rozjaśnią Ci krok po kroku, z czym wiąże się saunowanie.

łaźnia parowa - jak korzystać

Łaźnia parowa – Jak korzystać?

Chcesz zacząć saunować, ale nie wiesz, jak się do tego przygotować? Zależy Ci na tym, by robić to poprawnie, by korzystać, ze wszystkich dobrodziejstw wysokich

Koszyk na zakupy