sauna a cukrzyca

Sauna a cukrzyca – Czy diabetycy mogą bezpiecznie saunować?

Cukrzyca to choroba zdiagnozowana u ponad 3 000 000 Polaków. To jedna z najczęstszych chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy diabetycy mogą korzystać z sauny, to jesteś we właściwym miejscu. Poznaj nasz poradnik: Sauna a cukrzyca i sprawdź, czy bezpieczne saunowanie jest Ci pisane.

Czego się dowiesz:

  1. Czy saunowanie jest bezpieczne dla cukrzyków
  2. Co mówią o tym badania
  3. Jak saunować bezpiecznie w przypadku cukrzycy

Sauna a cukrzyca – Jak wysokie temperatury wpływają na organizm diabetyka?

Wysoka temperatura, choć korzysta pod względem samopoczucia, wpływa również na funkcjonowanie praktycznie każdego układu w organizmie.

Prowadzi ona bowiem do zwiększonego wydzielania potu, a co za tym idzie do zmian w ilości elektrolitów w ciele.

Nadmierna ekspozycja na upał może zatem wprowadzić organizm w stan hipoglikemii (spadek stężenia glukozy we krwi) lub hiperglikemii (wzrost stężenia glukozy we krwi), a wahania poziomu glukozy we krwi nie są wskazane w przypadku diabetyków.

Jednak nie oznacza to, że diabetycy, nie mogą z niej korzystać.

Bezpieczne saunowanie jest możliwe, ale pod warunkiem wykluczenia przeciwwskazań i doboru właściwego rodzaju sauny.

W artykule: Sauna – Przeciwwskazania znajdziesz informację na temat tego, kto powinien unikać saun.

Sauna a cukrzyca – Co mówią o tym badania?

Stosowanie intensywnych bodźców fizykalnych, w tym wysokich temperatur może wpływać na stan wyrównania cukrzycy. Spośród zabiegów hipertermalnych to sauna IR, jako zabieg przegrzewający o najniższym nasileniu jest teoretycznie najbezpieczniejsza.

Warto jednak podkreślić, że zgodnie z aktualną wiedzą zabiegi przegrzewające w saunie, szczególnie IR nie mają istotnego wpływu na poziom glikemii i mogą być stosowane u pacjentów, u których nie występują powikłania cukrzycy i choroby wykluczające stosowanie zabiegów hipertermalnych.

Dobroczynny wpływ sauny na cukrzycę

Zabiegi przegrzewające w saunie w podczerwieni mogą paradoksalnie obniżyć ciśnienie tętnicze i wzmocnić serce, jednakże przed sesją najlepiej skonsultować sprawę z lekarzem.

 

sauna a cukrzyca

 

Co zrobić, by saunowanie było bezpieczne?

Diabetycy z chorobami serca i układu krążenia oraz ze zmianami w oczach powinni uważać nie tyle, co o samo korzystanie z sauny, to o schładzanie ciała po sesji. Może to bowiem prowadzić do znacznego podwyższenia ciśnienia tętniczego.

Zamiast tego należy stopniowo chłodzić ciało szlauchem  z zimną wodą.

Korzystanie z sauny po wstrzyknięciu insuliny

Podanie insuliny bezpośrednio przed sesją może spowodować hipoglikemię, wskutek lepszego ukrwienia skóry. Efekt ten może zostać spotęgowany ze względu na wyrzut hormonów, stąd podanie dawki leku przed wejściem do sauny nie jest zalecane.

Najlepiej skonsultować przebieg sesji z lekarzem, by uchronić się przed komplikacjami.

Sauna dla diabetyków – Podsumowanie

Choć korzystanie z sauny niesie wiele dobrego, w przypadku chorób nie wszystko jest tak oczywiste. Cukrzyca i powikłania stanowią główne przeciwwskazania do korzystania z dobroczynnego wpływu ciepła, jednak w określonych okolicznościach można pozwolić sobie na przyjemną sesję. Dzięki tej wiedzy wiesz już jak przygotować się do saunowania jeśli chorujesz na cukrzycę.

 

Chcesz wejść do świata saun na dobre?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj GORĄCE niczym kamienie w saunie nowinki.

Pozostałe artykuły

Przeczytaj inne wpisy, które rozjaśnią Ci krok po kroku, z czym wiąże się saunowanie.

Koszyk na zakupy