rodzaje saun

Rodzaje saun i ich unikatowy charakter. Sauny, których mogłeś nie znać…

Saunę kojarzysz tylko z wysokiej temperatury i dużej ilości potu? Być może spotkałeś się z nietypowym rodzajem sauny, który Cię zainteresował? Mamy dla Ciebie ściągawkę! Poznaj 4 rodzaje saun, o których nie każdy wie.

Czego się dowiesz:

  1. Wybrane rodzaje saun dostępnych na rynku
  2. Czym charakteryzują się różne rodzaje saun?
  3. Który rodzaj sauny wybrać? 

Jakie rodzaje saun są dostępne na rynku i czym się różnią?

Świat saunowania potrafi być naprawdę ciekawy, a my postaramy się Ci go pokazać. Ilość rodzajów saun dostępnych na rynku sprawia, że każdy może znaleźć coś dla siebie.

Rodzaje saun – Co je wyróżnia? 

  1. Temperatura
  2. Wilgotność powietrza
  3. Dodatki i akcesorium
  4. Materiał, z którego są wykonane

Przyjrzymy się im lepiej. Najpierw coś dla wiecznie zakatarzonych.

Sauna ziołowa

Temperatura sauny ziołowej to 45 stopni, natomiast wilgotność sięga aż 80%! Dzięki temu w saunie ziołowej możemy przebywać aż 30 minut. 

Jest to rodzaj sauny, który znacząco wpłynie na drożność naszego nosa! 

Dlaczego?

Ponieważ ziołowy rodzaj sauny to odmiana, w której wzbogaca się sesję o zastosowanie specjalnych olejków eterycznych. Ich dodatek sprawia, że czujemy się jak podczas inhalacji.

Wniosek? 

Sauna ziołowa pozwoli Ci odetchnąć pełną piersią, a  dodatek olejków eterycznych wpłynie na szybsze rozładowanie stresu.

Sauny mokre

Sauna mokra jest inaczej nazywana sauną parową. Jest to najczęściej spotykany typ. Jej sercem są gorące kamienie, które polewa się wodą w celu uzyskania pary.

Sauna mokra – Temperatura

W saunie mokrej panuje temperatura na poziomie 75-90 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza nie przekracza 40%. Nie powinno więc przebywać się w niej dłużej niż 15 minut. 

A w czym pomaga?

Para wodna w saunie mokrej wyraźnie poprawia samopoczucie i wyjątkowo skutecznie rozluźnia mięśnie. Szczególnie po treningu w celu ich szybszej regeneracji.

Sauna sucha – Czym jest i jaka panuje w niej temperatura?

Sauna sucha nazywana inaczej sauną fińską to model, w której panuje temperatura sięgająca nawet 110 stopni Celsjusza.  Ma to przełożenie na wilgotność powietrza, która wynosi maksymalnie 15%!

Taki rodzaj sauny nada się idealnie dla osób cierpiących na:

  1. Bolesność stawów
  2. Nadmierny stres
  3. Skurcze mięśni
  4. Choroby płuc

Ze względu na bardzo wysoką temperaturę, w saunie suchej nie powinno się przebywać dłużej niż 12  – 15 minut. Panujące warunki mogą znacznie odwodnić organizm, stąd po każdej sesji zaleca się wypić 4 szklanki wody, aby uzupełnić elektrolity.

 

rodzaje saun

 

Biosauna

Spodobały Ci się poprzednie rodzaje saun? Biosauna w pewien sposób łączy je wszystkie w spójną całość. Charakteryzuje się stosunkowo niską temperaturą — od 40 do 60 stopni, a wilgotność powietrza wynosi ok. 40%. 

W biosaunie znajdziemy także element aromaterapii znany Ci już z sauny ziołowej. Na jej suficie często montowane są również lampy, których światło ma na celu poprawić nastrój saunowicza!

Biosauna to idealne rozwiązanie na stresujący dzień!

Ponadto dzięki stosunkowo niskiej temperaturze można z niej korzystać codziennie.

Przeczytaj również: Sauna – Przeciwwskazania

Rodzaje saun – Jaka sauna jest najlepsza?

Odpowiedź jest wymijająca i brzmi — to zależy. Wszystkie omówione przez nas rodzaje saun pomogą Ci się odprężyć oraz zmniejszyć napięcie po całym dniu pracy. Jednak to od Ciebie zależy, w jakiej saunie osiągniesz ten cel.

Chcesz wejść do świata saun na dobre?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj GORĄCE niczym kamienie w saunie nowinki.

Pozostałe artykuły

Przeczytaj inne wpisy, które rozjaśnią Ci krok po kroku, z czym wiąże się saunowanie.

łaźnia parowa - jak korzystać

Łaźnia parowa – Jak korzystać?

Chcesz zacząć saunować, ale nie wiesz, jak się do tego przygotować? Zależy Ci na tym, by robić to poprawnie, by korzystać, ze wszystkich dobrodziejstw wysokich